ЕКО-безпека! КУРС Овочівництво ПО МІТТЛАЙДЕРУ. ЛЕКЦІЯ 2 - ПЛАНУВАННЯ ГОРОДУ


Після освоєння цього уроку ви будете здатні:

1. Перерахувати якості, необхідні овочівників.

2. Описати інструменти, потрібні для вирощування овочів за Міттлайдеру.

3. Визначати що, де, коли і скільки садити.

МИСТЕЦТВО ВИРОЩУВАННЯ ОВОЧІВ

Для успішного заняття овочівництвом важливі такі якості:

• Точність. Точність, ретельність повинні стати правилом. Будьте точні, коли вибираєте інструменти, відміряє добрива, поливаєте і в усьому іншому, що ви робите. Виключіть здогади, невизначеність, роботу на авось.

• Продуктивність. Усвідомте, що є межі ваших можливостей. Не розтрачайте марно час, енергію і гроші.

• Швидкість. Завдання, що виникають при вирощуванні овочів слід вирішувати швидко і з мінімальною кількістю помилок. Щоб працювати швидко і продуктивно робіть якомога менше фізичних рухів. Не створюйте самому собі зайвої роботи.

• Передбачення. Умійте передбачити кожен наступний крок або завдання. Робота буде зроблена успішно, якщо її буде випереджати план. Знайте, що необхідно зробити і коли це зробити.

• Охайність. Щоб вирощування овочів було успішним і продуктивним, город повинен бути чистим, повинен бути в повному порядку і виглядати красиво.

• Сталість. Здатність до однаковим діям. Коли рослини отримують однакову обробку і догляд, вони ростуть рівномірно і дозрівають одночасно.

Наприклад, якщо ви вирощуєте квасоля, давайте кожній рослині квасолі однакову кількість води й добрив.

ЯКІ ІНСТРУМЕНТИ ВАМ ПОТРІБНІ

Відповідні, дієві інструменти для обробітку городу - це такі інструменти, якими можна довго працювати, не відчуваючи втоми. Якщо ви почали працювати і втомилися через двадцять хвилин, запитайте себе, чи ті інструменти ви взяли.

Ніколи не користуйтеся важкими інструментами. Майте напилок, аби гострити інструменти. Тримайте свої інструменти в хороших умовах.

Вам потрібні наступні інструменти:

1. Лопата з заокругленим лезом і довгою ручкою. Лопата використовується для перекопки землі. Вона також чудова для видалення багаторічних бур'янів і кореневищ.

2. Городні граблі. (20-сантиметровими граблями легше користуватися, ніж 30 - або 40-сантиметровими). Граблями користуються, щоб вирівнювати грунт і надавати форму вузьким грядках. Зворотною стороною грабель користуються, щоб розбивати грудки землі.

3. Сапка з прямим лезом (іноді звана ручної пропашнік або ручний полольнік), а не вигнута рубають сапка. Використовуйте таку сапу тільки на поверхні грунту для знищення бур'янів шляхом зрізання їх надземних частин.

4. Відро ємністю 7-8 л для змішування добрив.

5. Садовий шланг, кінець якого надійно обгорнутий тканиною. Дрантя, загорнута навколо шланга, буде запобігати утворенню промоїн в грунті. Це дозволить вам використовувати повний напір води і суттєво прискорить полив городу.

Садовий шланг з ганчір'ям, оберненої навколо кінця шланга

6. Саморобний добрив при підживленні рослин на вузьких грядках. Завдяки цьому пристосуванню вам не доведеться нагинатися і перевтомлювати спину, і ви зможете швидко удобрити грунт, проходячи уздовж гряд пристосування для внесення Щоб виготовити таке пристосування прибийте цвяхами порожню консервну банку, що вміщає 450 г, до кінця дерев'яної планки перерізом 5x5 см і довжиною 180 см або ще довшою; Якщо дерев'яну ручку розташувати горизонтально по відношенню до землі, то банку буде перпендикулярна до ручки (звернена відкритим кінцем вгору). Банку вміщує кількість добрив, достатню для внесення на стандартну грядку розміром 45 см х 9 м. Тримаючи за ручку похило, починайте з одного кінця пасма і обережно струшуючи, розподіляйте добриво. Ідіть уздовж гряди, рівномірно розподіляючи добриво, поки не дійдете до іншого кінця. Знову наповніть банку добривом і почніть удобрювати наступну грядку.

Саморобний пристрій для внесення добрив

7. Ймовірно, ви також будете використовувати розмітник, щоб забезпечити правильне розміщення рослин. Для різних цілей використовують різні Розмітники:

• Щоб розмітити ящики для висіву насіння.

• Щоб зробити ямки однієї глибини при пікіруванні сіянців.

• Щоб розмістити рослини на вузьких грядках або в ящиках-грядах. Інструкції по виготовленню розмітник різних типів приведені в цьому курсі нижче

Три типу розмітник грунту

ЯКІ МАТЕРІАЛИ БУДУТЬ ПОТРІБНІ?

Матеріали, які потрібно буде придбати, залежать від того, який метод овочівництва ви вибрали.

Для овочівництва на вузьких грядках на природній грунті потрібні тільки кілька простих ручних інструментів, недорогі добрива і деякі матеріали для опор при веденні культур у вертикальному положенні. Крім того, будуть потрібні розсада і насіння. Для овочівництва в ящиках-грядах потрібні матеріали та інструменти, необхідні для спорудження ящиків-гряд. Якщо ви захочете автоматизувати систему поливу або продовжити вегетаційний сезон шляхом спорудження мініатюрних теплиць над грядками, потрібні також пластмасові труби і плівка. Якщо ви приймете рішення вирощувати власну розсаду в теплиці, вам знадобляться ящики для розсади, грунтосуміш, столи, інструменти, контейнери і, звичайно, теплиця-розсадник. Рекомендується зробити список необхідних матеріалів. Щоб скласти такий список, зверніться до відповідних сторінок цього посібника, де описані типи матеріалів, які будуть потрібні для вашого городу.

СКІЛЬКИ ПОТРІБНО ЧАСУ І ПРАЦІ?

Час і праця, необхідні для створення і підтримки городу по Міттлайдеру, залежать від того, який розмір ділянки ви запланували, від стану землі, яку слід розчистити і підготувати, і від того, як ви будете отримувати розсаду. Якщо ви самі вирощуєте розсаду, то необхідна додаткова робота. (З іншого боку, ви можете заощадити на витратах на покупку розсади з розплідника).

Оскільки умови вирощування значно варіюють, оцінки будуть носити лише приблизний характер.

Площа типового сімейного городу з вузькими грядами становить 15x9 м. Ця площа ділиться на 10 ділянок (вузьких гряд) шириною 45 см і довжиною 9 м з проходами між грядами шириною 105 см.

Якщо у вас типовий город з вузькими грядами зазначеної вище площі, ви повинні запланувати 8-16 годин роботи з очищення городньої ділянки, по спорудженню вузьких гряд і пристрою проходів і доріжок. Підготовка грунту і пересадка розсади займе ще 12-16 годин.

Після того як рослини посаджені, на полив, підживлення, догляд за рослинами вам слід планувати по 30 хв в день (вранці).

Збір врожаю зажадає додаткового часу, який залежить від характеру овочів та їх кількості, що підлягає збору.

ДЕ ВИ ПОВИННІ РОЗМІСТИТИ ГОРОД?

Виберіть сонячне місце. Всі культури вимагають сонця, світла, тепла і простору для зростання. Найкращими є ділянки, що освітлюються сонцем весь день, але можна використовувати майданчики, освітлювані сонцем з полудня до кінця дня.

Виберіть рівну ділянку. Якщо вдасться підібрати досить рівний майданчик, у вас буде менше роботи. Ідеальним є ділянка зі слабким нахилом на південь. Більш круті схили можна використовувати, якщо садити рослини по горизонталях (по контуру схилу). Кожен окремий ділянку під вузьку гряду або під ящик-гряду повинен бути ретельно вирівняний.

Уникайте північних схилів, т.к. вони затенени, розсіюють сонячні промені, і там часто буває занадто холодно. Уникайте низьких місць з поганим дренажем. Якщо грунт перенасичена вологою, рослини гинуть через відсутність кисню.

Споруджувати ящики-гряди на високих місцях, щоб ніщо не перешкоджало відтоку води з них. Уникайте великих дерев і високих огорож, якщо тільки вони не перебувають з півночі від городньої ділянки. Культури, які ростуть у тіні, погано розвиваються.

Переконайтеся, що поруч є вода. Вода становить понад 80% ваги рослин. Рослини відчувають спрагу.

Уникайте відкритих майданчиків, де дмуть сильні вітри, або ж споруджували ветролома. Вітри можуть зламати тендітні, але дуже важливі для рослин листя, що не може не позначитися на врожаї.

Щоб захистити ділянку від тварин і не прошені відвідувачів, спорудити огорожу з сітки висотою 1.8-2.5 м.

Як це не дивно, колишні звалища, після видалення з них сміття, часто стають ідеальним місцем для овочівництва в ящиках-грядах.

КОЛИ СЛІД проводити посадку в ГОРОДІ?

Правильний час для посадок в городі залежить від клімату тієї місцевості, де знаходиться город, і від варіацій місцевих погодних умов. Якщо ви живете в районі з холодним кліматом, то чим раніше ви висадите рослини у відкритий грунт, тим ризикованіше ця операція. Вирощування овочів в районах з холодним кліматом (див. лекцію 10) вимагає майстерності і спеціальних знань.

Зазвичай вегетаційним періодом називають число днів між останнім заморознем навесні і першим осіннім заморознем. Як правило, ці дві дати відзначають початок і кінець періоду, коли ви можете вирощувати рослини до повної зрілості у відкритому грунті. Якщо побажаєте, можете розтягнути вегетаційний період, продовживши його за дати заморозків, використовуючи теплиці і вкриті вузькі пасма, і ящики-гряди (див. лекції 8 і 10).

Плануючи город, з'ясуйте, коли можна очікувати останнього весняного заморозка і першого осіннього заморозку. Ці дати дадуть вам загальне уявлення про те, коли у вашому районі можна садити певні культури і які види культур садити. Середній термін останнього весняного заморозка для вашого району - це важлива, але не єдина вказівка, яке допоможе визначити, коли висаджувати рослини в городі; правильний час посадки може залежати і від інших факторів.

МІСЦЕ РОЗТАШУВАННЯ ГОРОДУ

Вогнища підмерзання - це низько розташовані ділянки, в яких скупчується холодне повітря. Деякі культури, чутливі до холоду, наприклад полуницю, не слід садити у вогнищах підмерзання. Озеро, розташований поруч водойма або навіть шосе з постійним інтенсивним рухом, що проходить поблизу городу, можуть вплинути на температуру в городі. Якщо город має ухил на південь, то рослини можна висаджувати раніше, ніж у випадку, коли город звернений до півночі.

СТІЙКІСТЬ РОСЛИН До ХОЛОДОМ

Морозостійкі овочі виносять заморозки і холод, і їх можна висаджувати в городі на 3-6 тижнів раніше середніх термінів останнього весняного заморозку. Ніжні овочі дуже чутливі до заморозків, і їх слід висаджувати після того, як грунт прогріється. Наступні овочі морозостійкі:

морква редис капуста китайська

ревінь буряк салат латук

брокколі хрін кольорова капуста

ріпа топінамбур брюссельська капуста

селера лук порей аспарагус (спаржа)

горох бруква капуста кочанна

мангольд цибулю шалот капуста кормова

кольрабі лук

Нижченаведені овочі не люблять холоду. Саджайте їх в середній термін останнього весняного заморозка і захищайте від подальших заморозків:

гірчиця квасоля кущова кукурудза

помідори картопля

Овочі, перераховані нижче, не переносять заморозків, і їх слід садити через 2-3 тижні після середнього строку останнього заморозка:

дині гарбуза квасоля кучерява (Лімська)

перці баклажани кабачки

огірки окра (бамія) кавуни

Приймаючи рішення, коли висаджувати рослини, пам'ятайте, що деякі рослини краще прохолодну погоду, а інші люблять тепло. Культури, що люблять прохолодну погоду, такі, як капуста, салат латук або горох, повинні дозріти до того, як погода стане спекотною занадто (вище 32 ° С).

Інакше вони зів'януть або передчасно дадуть насіння. Теплолюбні культури, такі, як кавуни чи огірки, не будуть рости або дадуть поганий урожай, якщо погода буде дуже холодною. Ідеальна температура для вирощування овочів від 24 ° до 32 ° С. Рослини практично припиняють зростання, якщо температура падає нижче 10 ° С

ЦИКЛ ВИРОЩУВАННЯ ОВОЧІВ

Наступний графік є типовим для циклу вирощування овочів на домашньому городі д-ра Міттлайдера в Солт-Лейк-Сіті, штат Юта.

Січень. Сплануйте город. Чи будуть у вас вузькі пасма або ящики-гряди? Які інструменти потрібні? Де ви розмістите город? Вирішіть, які культури ви будете вирощувати. Деякі види будуть вирощуватися з насіння, інші висаджуватися розсадою. Розрахуйте, яка площа знадобиться під посадки.

Лютий. Посійте насіння помідорів і перців в ящики для розсади, знаходяться в приміщенні або в теплиці. Розрахуйте термін посіву насіння таким чином, щоб до часу висадки в незахищений грунт рослинам було 12 тижнів.

Березень. У теплицях або в приміщеннях распікіруйте сіянці помідорів і перців в контейнери більшої величини, щоб дати їм більше місця для зростання. Також в теплицях починайте вирощувати розсаду кочанної капусти, цвітної капусти та брокколі з насіння.

Апрель. Коли дозволить погода, висівайте моркву, горох, редис та зелена цибуля у відкритий грунт. Забезпечте захист посівів від нічних заморозків.

Май. Висаджуйте розсаду кочанної, цвітної капусти та брокколі, а потім помідорів і перців, а також посадіть дині, огірки, гарбузи, баклажани, квасоля і кукурудзу.

Червень-липень. Засаджують розсадою вивільнювані з-під ранніх культур гряди. Доглядайте за вирощуваними вами рослинами.

Липень-Август. Після збору першого врожаю, якщо ви хочете отримати другий урожай, можна посадити овочі вдруге.

Вересень-Жовтень. Продовжуйте вирощувати культури під плівкою. Перекопують звільняються вузькі грядки, не розбиваючи грудок. Не забудьте, що проходи ніколи не перекопують.

ЩО ВИ БУДЕТЕ садити?

Що ви будете вирощувати, залежить від ваших індивідуальних потреб і смаків, місцевих кліматичних і грунтових умов, від вашого досвіду городництва, вміння та майстерності. Найкраще рішення - це вирощувати тільки ті культури, які буде споживати ваша сім'я. Ось що вирощує д-р Міттлайдер на своєму сімейному городі:

1 гряда картоплі

1 гряда квасолі

1 гряда гороху

1 / 2 гряди брокколі (26 рослин)

1 / 2 гряди цвітної капусти (26 рослин)

1 / 2 гряди салату латуку (26 рослин)

1 / 2 кочанної капусти (26 рослин)

гряда цукрової кукурудзи (90 рослин) гряда кабачків цукіні (19 рослин) гряда бананової гарбуза (19 рослин) гряда дині канталупа (60 рослин) гряда кавунів (19 рослин)

1 гряда помідорів (60 або 120 рослин) при однорядною л дворядною посадці відповідно.

Друга посадка може бути зроблена пізніше, після збирання 1-го врожаю:

1 гряда картоплі

1 гряда квасолі

1 гряда гороху

1 / 2 гряди брокколі (26 рослин)

1 / 2 гряди салату латуку (26 рослин)

1 / 2 гряди цвітної капусти (26 рослин)

1 / 2 гряди. Кочанної капусти (26 рослин)

1 гряда цукрової кукурудзи (90 рослин).

Щоб протягом одного сезону зібрати два врожаї овочів з зазначеним вище асортиментом, в грунт на вузькі пасма важливо висаджувати добре підросли в горщиках рослини. Висадка розсади буде докладно описана в цьому курсі.

Зі сказаного вище випливає, що частина культур вирощують на? гряди. У цьому випадку краще зробити дві окремі грядки меншої довжини з проходом між ними. Д-р Міттлайдер не рекомендує вирощувати більше однієї культури на одній вузькій гряді або в ящику-гряде, т.к. змішування різних культур погіршує зовнішній вигляд і впорядкованість городу. Є ще одна причина, по якій небажано змішувати рослини. Вона полягає в тому, що різні види рослин мають різні потреби в добривах.

ЯКУ ПЛОЩА слід обробляти?

Обмежте розміри ділянки, обробляйте тільки таку площу, яку ви зможете обробити добре. Ділянка землі 15 на 10.5 м з вузькими грядами Міттлайдера може приносити такі кількості овочів, якщо весь город буде засаджено тільки однієї культурою:

850 кг картоплі

320 кг квасолі

3312 качанів кукурудзи

936 качанів капусти із середньою вагою качана 1.3 кг, всього 1.2т.

936 головок броколі із середньою вагою головки 700 г, всього 650 кг

936 головок цвітної капусти з середньою вагою головки 900 г, всього 850 кг

936 головок салату латуку із середньою вагою головки 650 г, всього 640 кг

320 кг гороху

190 рослин цукіні по 2.7 кг плодів з рослини, всього 520кг

570 рослин динь канталупи по 2.7 кг плодів з рослини, всього 1.5 т

380 рослин кавунів по 8 кг плодів з рослини, всього 3.1 т

380 рослин бананової гарбуза по 9 кг з рослини, всього 3.4 т

666 рослин помідорів по 3.6 кг з куща, всього 2.4 т

380 рослин жолудевий гарбуза по 4.5 кг з рослини, всього 1.7 т.

Планування ГОРОДУ

Наступний крок після того, як ви визначили місце розташування городньої ділянки і вирішили, що будете вирощувати, це спланувати, де ви будете садити різні культури? Якщо у вас є вибір, орієнтуйтеся ваші вузькі пасма з півночі на південь, так щоб тіні міняли своє положення в міру того, як сонце переміщується від сходу до заходу. Розміщуйте невисокі рослини з південного боку від високорослих культур. Завдяки цьому високі рослини не будуть перегороджувати світло, необхідне низькорослим рослинам.

РЕЗЮМЕ

1. Перш ніж починати працювати, сплануйте ваш город. Вирішіть, які інструменти і матеріали вам будуть потрібні, послідовність виконання завдань, що, де і коли садити.

2. Город буде найбільш продуктивним і буде доставляти вам задоволення, якщо ви зведете до мінімуму кількість часу і сил, що витрачаються на виконання таких завдань, як висадка розсади, прополка і внесення добрив. Ретельно плануючи свої дії і точно слідуючи методам, яких навчає цей курс, ви зможете цього досягти.

3. При виборі місця для посадок, переконайтеся в тому, що є достатньо світла і води, що дренаж хороший і що простору для росту рослин достатньо. Найкращим для городу є огороджене і захищене місце.

4. Садіть культури, які ваша родина буде споживати або роздавати. Уникайте втрат.

5. Щоб отримати однорідну продукцію, надайте всім рослинам одного виду однакову кількість води та добрив, однакову обробку і догляд.

6. Тримайте ваш город чистим і привабливим.

7. Чи не вирощуйте різні культури на одній гряде. Якщо ви захочете виростити тільки невелика кількість даної культури, зменшіть розміри (довжину) гряди або ящика-гряди. Розділіть гряди широкими проходами, щоб було зручно ходити, обробляти землю і доглядати за рослинами. http://www.webfermerstvo.org.ua/


 
Чи потрібна Україні своя валюта?




Результати голосування

  




  Ми тут...